Biosurfaktanty jsou strukturně rozmanitá skupina povrchově aktivních látek produkovaných mikroorganismy. Mezi jejich výhody náleží dobré emulsifikační schopnosti za nízkých koncentrací, nízká toxicita, vysoká degradabilita, stability v širším rozmezí pH a salinity, ale i vysoká biologická aktivita což umocňuje jejich potenciál pro využití v ochraně životního prostředí či lékařství. Rostoucí význam rhamnolipidů, jako široce využitelných mikrobiálních surfaktantů, vyžaduje vývoj nových produkčních systémů, které budou nejen výkonné, ale i určující funkci / vlastnosti finálního produktu. V této souvislosti je experimentální práce Laboratoře zaměřena na řešení dílčích otázek tohoto požadavku, spojených s producentem RL, vlastní produkcí, produktem a jeho funkcí. Společným základem tohoto přístupu je předpoklad, že přirozeně produkovaný rhamnolipidový biosurfaktant je vždy směsí více rhamnolipidových kongenerů, jejichž typový profil je modulovatelný a specificky určující funkci a vlastnosti produkované směsi. V rámci firemní spolupráce Laboratoře je tento předpoklad podstatou vývoje RL aditiv určitých bioremediací.
Řešitelé: prof. RNDr. Vladimír Jirků, DrSc., prof. Ing. Jan Masák, CSc., doc. Ing. Olga Maťátková, Ph.D., Ing. Richard Ježdík
Spolupráce: MBÚ AVČR
Řešené úkoly:
- Charakterizace
- faktorů určujících reprodukovatelnost a výtěžnost mimobuněčné produkce rhamnolipidu určitého typu
- faktorů modulujících typ rhamnolipidu
- technologické použitelnosti konkrétních rhamnolipidů, včetně protokolu přípravy jejich preparátů.
- Vliv rhamnolipidů, popř. jejich kombinace s humínovými látkami, na funkce buněčných populací několika buněčných taxonů.
- Průběžný vývoj banky bakteriálních producentů rhamnolipidů
- Fyziologická modulace mimobuněčné produkce rhamnolipidů
- Scale-up kultivace producenta a separace produktu
- aplikace rhamnolipidů v reálné bioremediaci